tips

Tipy na výlety - Soběšice

Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.


Přírodní rezervace Na Volešku
Na Volešku je přírodní rezervace, nacházející se východně od vesnice Věštín a přibližně 1,5 km severovýchodně od obce Strašín, která na 5,21 hektarech chrání zachovalý mokřad s cennou květenou.Vyhlášena byla 1. ledna 1989; převážná část její rozlohy přísluší ke katastru obce Soběšice, malá část zasahuje do katastrálního území Nahořánky.
Více informací
Přírodní rezervace Na Volešku
Rozhledna Hoslovice
Rozhledna Rozhledna v Hoslovicích je 5.7 km od obce Soběšice. V roce 2005 byla nedaleko obce postavena telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Ta se nachází v nadmořské výšce 668 metrů, přibližně ve výšce 30 metrů a poskytuje kruhový výhled na Šumavské vrcholky, Horažďovicko, Strakonicko. Vidět je i například vrchol Boubína a hrad Kašperk. Vzdálenost rozhledny od odstavného parkoviště je přibližně 600 metrů. Rozhledna je volně přístupná.
Více informací
Rozhledna Hoslovice
Vodní mlýn Hoslovice
Vodní mlýn Hoslovice Vodní mlýn Hoslovice se nachází 6.7 km od obce Soběšice a 17 km jihozápadně od Strakonic u Hoslovického potoka.Tvoří jej tři stavby – mlýn s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. Patří k němu také rybníček s náhonem, sad a louky.Obytný dům s mlýnem je rozložité patrové stavení téměř čtvercového půdorysu o rozměrech asi 12 x 16 metrů.
Více informací
Vodní mlýn Hoslovice
Klostermannova rozhledna
Javorník obdivoval spisovatel Karel Klostermann, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Velmi rád vystupoval na vrchol Javorníku, aby se pokochal pohledem na své milované hory. K Javorníku jako místu jedinečného rozhledu jej pojilo pouto tak silné, že vyústilo přáním, aby na jeho vrcholu byla postavena rozhledna. Pro svůj záměr získal na počátku 20. století několik svých šumavských přátel, zejména profesora V. Zeithamera a J. Šafhausera, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto nápadu.
Více informací
Klostermannova rozhledna
Rozhledna na Sedle
Nedaleko Sušice stojí na vrcholu Sedlo, bývalém keltském hradišti, stejnojmenná rozhledna. Z 28 metrů vysoké dřevěné veže je pěkný 360stupňový výhled do širokého okolí: na Šumavu a její vrcholy, hrad Kašperk, Český les, hrad Rabí, Plzeňsko, Prácheňsko a Strakonicko. Autem je možné dojet až k Penzionu pod Sedlem nedaleko Albrechtic. Odtud pak vede na vrchol asi 1,5 kilometru dlouhá červená turistická značka. Kdo nemá k dispozici vlastní transport, může dojet vlakem do Sušice a odtud se po červené vydat směr Kašperk a Javorník - procházka to bude dlouhá asi 10 kilometrů. Rozhledna je volně přístupná.
Více informací
Rozhledna na Sedle
Zřícenina hradu Rabí
Rabí je zřícenina hradu ze 14. století ležící na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou. Je to rozlohou největší hrad v Česku. Na počátku 14. století stávala na místě hradu tvrz, která byla obléhána a dobyta husity (při obléhání přišel Jan Žižka o oko). Později proběhla rozsáhlá přestavba a rozšíření hradu. Celkový prostor hradu byl rozdělen na tři části, které bylo možné hájit samostatně. Hrad byl vypleněn během třicetileté války a v 18. století vyhořel. V současnosti je hrad renovován a je přístupný veřejnosti. V jeho prostorách je umístěno malé muzeum.
Více informací
Zřícenina hradu Rabí
Hrad Kašperk
V Kašperských Horách v jihozápadních Čechách se na kopci Ždánov v nadmořské výšce skoro 900 metrů nad mořem k nebi vypíná údajně nejvýše položený královský hrad u nás. Kašperk nechal v polovině 14. století vystavět na obranu hranic země Karel IV. Hrad často měnil majitele a už na počátku 17. století byl opuštěn, svěřen do péče města Kašperské Hory a chátral. Dnes prochází rozsáhlou rekonstrukcí a je zpřístupněn veřejnosti. Pro návštěvníky je připraveno hned několik prohlídkových okruhů. V rámci prohlídky "Stavba hradu" se seznámí s tím, jak se Kašperk budoval, okruh "Život na hradě" jim pak přiblíží to, jak se na Kašperku stravovali nebo prováděli každodenní hygienu. Děti se mohou stát rytířem nebo princeznou či stavitelem hradu při speciálních prohlídkách. K dispozici jsou také moderní videoprojekce, které zájemcům ukáží dobu, ve které Kašperk vzkvétal.
Více informací
Hrad Kašperk
Ski areál Kašperské Hory
V Kašperských Horách v podhůří Šumavy leží v nadmořské výšce 794 metrů stejnojmenné lyžařské středisko. Ski areál Kašperské Hory si pro milovníky lyžování a snowboardingu přichystal čtyři sjezdovky - dvě mírné, jednu středně obtížnou a dětský svah - o celkové délce 1,5 kilometru. Svahy, obsluhované dvěma hlavními vleky, dětským vlekem a pojízdným pásem, jsou technicky zasněžované a denně se upravují, dvě uměle osvětlené sjezdovky pak nabízí večerní lyžování. Zájemci o zdokonalení techniky mohou využít lyžařské školy, samozřejmostí jsou pak v areálu také půjčovna vybavení se servisem a občerstvení, o které se stará bistro U Emila. Kdo dává před sjezdem přednost běžkování, může se těšit na 35 kilometrů značených a upravovaných stop.
Více informací
Ski areál Kašperské Hory
Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory
V Kašperských Horách na jihozápadě Čech má v budově staré půdy ze 14. století své sídlo zajímavé muzeum, ve kterém se bude líbit hlavně příznivcům jednostopých vozidel. Muzeum historických motocyklů, které má své pobočky ještě v Železné Rudě a v Bečově nad Teplou, je největší expozicí svého druhu u nás. Na návštěvníky tady čeká na 170 motocyklů, 80 historických jízdních kol a několik historických automobilů. K vidění je tady několik světových unikátů, mezi zajímavosti pak patří například Čechie, nejdelší vyráběný motocykl na světě, vysoké jízdní kolo z roku 1890 nebo dřevěné jízdní kolo barona von Dreise. V muzeu jsou dále k vidění expozice starých etiket a také výstava hraček, která potěší nejen děti. Komu by vyhládlo, může se občerstvit v místní sklepní pizzerii. Muzeum je otevřeno od dubna do září nebo po předchozí domluvě.
Více informací
Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory
Muzeum Šumavy
V Podhůří Šumavy má v Kašperských Horách domov nevelké, ale zajímavé muzeum. Muzeum Šumavy si pro návštěvníky připravilo stálou expozici, v rámci které si prohlédnou umělecké předměty (gotické Madony, barokní plastiky, betlémy i lidové umění), výstavu věnovanou sklářství v regionu, ale také řadu vycpaných zvířat. Zájemci se dozví spoustu informací o těžbě zlata, ale seznámí se také se životem obyvatel staré Šumavy. V muzeu jsou k vidění i unikátní zdobená úmrlčí prkna s iniciály zemřelých. V průběhu roku pořádá muzeum krátkodobé výstavy umění.
Více informací
Muzeum Šumavy
Vyhlídka Žižkův vrch
Jižně od Sušice v jihozápadních Čechách, jen co by kamenem dohodil od Klatov, se k nebi vypíná Žižkův vrch. 618 metrů vysoká hora je podle kalicha, který se tady nachází, nazývaná také Kalich nebo Žižkův kalich. Dva a půl metru vysoký litinový kalich na 3metrovém podstavci, byl na dříve Šibeničním vrchu postaven už v roce 1924, a to k 500. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova, dnes jsou od něj nádherné výhledy na samotnou Sušici a nedalekou rozhlednu Svatobor, kterou rozhodně také stojí za to navštívit. Kdo se chce o vrchu dozvědět něco nového, může se těšit hned na dvě informační tabule. Asi 2 kilometry dlouhou, nenáročnou procházku, která nezabere ani hodinu, je možné začít v Sušici na náměstí. Odtud je třeba jít Mostní a následně Dlouhoveskou ulicí a nakonec ulicí Pod Kalichem po červené turistické značce až na vrchol. Kdo má svoje auto, může dojet až na náměstí, ostatní se mohou svézt vlakem: z železniční stanice je to k začátku trasy asi 2,5 kilometru.
Vyhlídka Žižkův vrch
Muzeum Šumavy v Sušici
V Sušici u Klatov v jihozápadních Čechách sídlí Muzeum Šumavy. Návštěvníci se tady mohou těšit na celou řadu stálých expozic na téma historie i současnosti Šumavy. Expozice "Sirkařství" přibližuje výrobu zápalek v Sušici, se kterou se tady začalo už roku 1839. K vidění jsou zde jak první jednoduché sirkařské stroje, tak ukázky nejstarších zápalek a jejich krabiček. Na historické události, které se regionu dotkly, poukazují "Expozice doby pobělohorské" nebo expozice "Národní obrození na Sušicku", která představuje nejen významné osobnosti této doby, ale také dobový styl života. "Expozice šumavského sklářství" pak prezentuje Šumavu jako jedno z nejstarších center sklářství u nás. Při průchodu stálými expozicemi si zájemci mohou prohlédnout historické prostory mázhausu i měšťanský interiér. Jednou z největších zajímavostí muzea je pak "Sušický betlém", jeden z největších mechanických pohyblivých betlémů u nás.
Více informací
Muzeum Šumavy v Sušici
Koupaliště Luh u Sušice
V Sušici najdete koupaliště, které své brány po rozsáhlé rekonstrukci otevřelo teprve v roce 2015. Těšit se tady můžete na dva bazény: velký s oddělenou částí pro plavce a částí relaxační a dětské brouzdaliště. Mezi hlavní atrakce patří skluzavka a vodní hřiby. Na sportovce čekají hřiště pro míčové sporty, potřebné vybavení si mohou půjčit přímo na místě. Pro děti je připraveno dětské hřiště. Samozřejmostí jsou sociální zařízení, sprchy a šatny, občerstvení zajišťuje restaurace s pergolou. V rámci vstupného si na koupališti můžete zacvičit aquafitness nebo se objednejte na moderní posilovací cvičení TRX.
Více informací
Koupaliště Luh u Sušice
Aquapark Horažďovice
Do Horažďovic se můžete přijít vykoupat do plaveckého bazénu s 62 metrů dlouhým toboganem. Mezi dalšími atrakcemi jsou perličková lázeň, divoká řeka a kulový vodotrysk, protiproud a vzduchový rošt, chrlič vody, vodní hřib nebo vodní a vzduchová lůžka s masážními tryskami. Pro děti je připraven dětský bazének se dvěma skluzavkami, masážními tryskami a vodní muchomůrkou. V areálu aquparku dále najdete saunový svět, fitcentrum a horolezeckou stěnu. K občerstvení slouží restaurace s širokou nabídkou nápojů, minutkových jídel a salátů.
Více informací
Aquapark Horažďovice
Rozhledna Svatobor
Nad historickým městem Sušice na vrchu Svatobor stojí turistická chata s rozhlednou stejného jména. Z 32 metrů vysoké kamenné rozhledny s vyhlídkovou plošinou ve 28 metrech dohlédnete za hezkého počasí na hrad Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor, hrad Přimdu, Radyni u Plzně, Velhartice, Strakonicko, Písecko a Českomoravskou vrchovinu. Jsou-li podmínky vskutku ideální, těšte se také na Alpy. Až k rozhledně se dá dojet autem, a to po úzké cestě přes obec Odolenov. Ze Sušice se na Svatobor dostenete pohodovou chůzí asi za hodinu.
Více informací
Rozhledna Svatobor
Hrad Strakonice
V jižních Čechách se na soutoku Volyňky a Otavy v centru Strakonic k nebi vypíná gotický hrad a barokní zámek stejného jména. Hrad byl založen v první polovině 13. století, v 16. byl přestavěn na pohodlnější obytné sídlo a ve století 18. získal barokní podobu. Dnes je sídlem Muzea středního Pootaví. Návštěvníci se ve Strakonicích mohou těšit na Bavorský palác, nejstarší část areálu, kde ve středověku žili první majitelé hradu, černou kuchyni ze 17. - 18. století, křížovou chodbu, románský palác s freskami nebo prastarou věž Rumpál, která bývala součástí původního opevnění. Součástí areálu je kostel svatého Prokopa ze 13. století s barokním vybavením a oltářem s pozdně gotickými řezbami. V hradním příkopu se nachází safari s ovcemi, kozami, poníky, oslíky nebo kachnami, které se bude líbit hlavně dětem. Za krátkou procházku určitě stojí také park, který hrad obklopuje.
Více informací
Hrad Strakonice
Muzeum Dřevák
V obci Modrava v srdci Národního parku Šumava sídlí muzeum se zajímavým názvem Dřevák. Kdo chce, dozví se v hezky upraveném, původně zchátralém strážním domku vše, co by ho mohlo zajímat o dřevě, a pronikne do tajemství jednoho z vůbec nejstarších materiálů. Interaktivní muzeum Dřevák je plné netradičních exponátů, které nabízejí jedinečné zážitky, jejichž společným jmenovatelem je dřevo. Návštěvníci si mohou jednotlivé předměty osahat a seznámit se s jednotlivými vlastnostmi dřeva, jeho historií a použitím. Nejen děti si mohou omalovat dřevěného ptáčka, vyzkoušet si hru na hudební nástroj "hůkadlo" nebo se vyřádit v dětském koutku, všem je pak k dispozici zážitková dílna, kde se nabízí možnost vyrobit si ze dřeva něco na památku. Pry tu, kteří by se v Modravě chtěli zdržet déle, nabízí Dřevák dokonce ubytování, a to buď v apartmánu nebo jednom z pokojů. Návštěvnické centrum dřevařství se nachází jen několik set metrů od informačního střediska v Modravě a snadno se sem dá dojet autem
Více informací
Muzeum Dřevák
Soví voliéra
V obci Borová Lada ve střední části Národního parku Šumava mají svůj domov zajímavé soví voliéry. Místo je to pro ně ideální - na Šumavě se střídají pralesovité porosty s lukami a pastvinami, a taková krajina je pro sovy ideální. Sovy jsou noční tvorové, a tak spatřit je ve volné přírodě není snadné, kdo si je tedy chce pořádně prohlédnout, má v Borové Ladě skvělou příležitost. V sovím centru je k vidění většina druhů šumavských sov - sýc rousný a kulíšek nejmenší, puštík bělavý, puštík obecný a výr velký, kalous ušatý, sýček obecný a sova pálená. Dominantou expozice je průchozí soví voliéra, největší v České republice, kde na zájemce čeká také velká rarita, kriticky ohrožený puštík bělavý. Sovy je tady možné pozorovat kukátky, na informačních tabulí se o nich pak návštěvníci mohou dozvědět více. V areálu nechybí dětské hřiště, zajímavostí je také metr vysoká vyřezaná sova. Procházka voliérami je snadná a hravě ji zvládnou i ti nejmenší. Až téměř na místo je navíc možné dojet autem, z parkoviště to je jen několik set metrů pěšky.
Více informací
Soví voliéra
Rozhledna Poledník
Nedaleko obce Prášily na Šumavě stojí na vrcholku stejnojmenné hory rozhledna Poledník, po Pradědu a Boubínu třetí nejvýše položená rozhledna u nás. Bývalý vojenský objekt se veřejnosti otevřel až v roce 1998 a je jedním z nejnavštěvovanějších míst Šumavy. Rozhledna netypického tvaru je vysoká 37 metrů a z jejích tří pater jsou krásné výhledy na celou Šumavu, Bavorský les a za příznivých podmínek dokonce Alpy. V budově rozhledny je možné prohlédnout si také expozice na téma šumavské přírody nebo historie samotného Poledníku. Na Poledník je možné dojít nebo dojet na kole z Prášil, Slunečné, Modravy nebo Srní. Nejkratší jsou přitom trasy z Prášil a ze Slunečné (obě asi 7,5 kilometru).
Více informací
Rozhledna Poledník
Bazén a wellness Sušice
Adresa Sportovního areálu - bazénu Sušice Volšovská 444 342 01 Sušice +420 376 555 240 Navštívili jste Šumavu nebo žijete v Sušici a okolí? Hledáte aktivní odpočinek za každého počasí nebo chcete aktivně trávit svůj volný čas? Zábavní bazén v Sušici, to je zábava pro celou rodinu. Odpočinek, relaxace, zábava, aktivní trávení volného času, čisté a moderní prostředí, to vše naleznete v bazénu Sušice. Bazén je přístupný ze dvou směrů. Hlavní vchod je od parkoviště, které se nachází asi 150 metrů od kruhového objezdu vedle hlavní silnice směrem na Petrovice. V záložce kudy k nám se Vám pokusíme přiblížit, jak se k nám můžete dostat i z jiných příjezdových směrů. Druhý vchod k nám směruje návštěvníky od cyklostezky vedoucí podél řeky Otavy směrem na Dlouhou Ves, stačí odbočit za tenisovými kurty.
Více informací
Bazén a wellness Sušice